Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Uzdrowiska / Pałanga

Połąga (lit. Palanga) - największy i najbardziej znany litewski kurort znajdujący się nad Morzem Bałtyckim, 25 km na północ od Kłajpedy, odwiedzają to miasto chętnie Litwini i goście zza granicy. W dawnej przeszłości Połąga była osadą rybacką, mieszkańcy której trudnili się rybołówstwem i zbierali bursztyn, obecnie miasteczko ma około 20 tys. mieszkańców.

500-metrowe molo
– bez niego trudno wyobrazić Połągę. Na pomoście można wsłuchiwać się w szum morza, oglądać mewy albo pożegnać wieczorem słońce, otwiera się stąd też piękny widok na wydmy.

Wydmy – jedna z osobliwości Połągi, od strony morza są ograniczone plażami, od strony miasta – lasem sosnowym, wyglądają bardzo malowniczo, można w nich ukryć się przed dokuczliwym wiatrem i dalej zażywać „kąpieli„ słonecznych. Jest też w Połądze najwyższa wydma nadmorska, na której kiedyś, jak ustalili archeolodzy, znajdowała się świątynia pogańska, jedną z wajdelotek w niej była piękna Biruta. Porwał ją i następnie poślubił książę litewski Kiejstut, Biruta byłą matką księcia wręcz ubóstwianego przez Litwinów – Witolda. Zgodnie z legendą grób Biruty znajduje się w neogotyckiej ośmiobocznej kaplicy z czerwonej cegły znajdującej się na tej wydmie.
Obok wydmy jest pomnik Biruty – kobiety będącej symbolem wierności ojczyźnie i tradycji.

Muzeum Bursztynu w Połądze
– jedno z najsłynniejszych w świecie muzeów założone w 1963 r., znajduje się w dawnej siedzibie Tyszkiewiczów, pałacu w kształcie podkowy. Zbudował go hrabia Feliks Tyszkiewicz w końcu XIX w., słynny litewski ród mieszkał w tej rezydencji do 1941 r. W muzeum jest 29 tys. eksponatów, można oglądać m. in. bogatą kolekcję inkluzji: zatopione w bursztynie ważki, motyle, kwiaty, nawet jaszczurki.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno