Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Uzdrowiska / Druskienniki

Druskienniki (Druskininkai) – największe uzdrowisko litewskie, słynące ze swych źródeł mineralnych oraz pokładów borowiny, charakteryzujących się właściwościami leczniczymi.  W XVIII w. tutaj odkryto najpierw źródła wód mineralnych, a następnie także borowinę, która swoimi właściwościami leczniczymi dorównuje borowinie najsłynniejszych uzdrowisk w Europie. Zobacz wycieczki do Druskiennik

W mieście, które ze wszystkich stron otaczają sosny, jest szczególny klimat oraz wyjątkowe możliwości dla tych, którzy chcą zdrowo odpoczywać i bawić się.

Historia
Druskienniki posiadają najstarsze i najgłębsze tradycje uzdrowiska litewskiego. Jego nazwa pochodzi od słowa „druska“ (pol. sól). W miejscu, w którym znajduje się miasto, już dawno wykryto źródła mineralne, a mieszkańcy szybko zauważyli ich właściwości lecznicze.
W źródłach pisanych – Metryce Litewskiej – pierwsza wzmianka o Druskiennikach pochodzi z roku 1596. Jednak dopiero po upływie 200 lat – w roku 1794 – miasto zyskało status miejscowości leczniczej dzięki królowi Polskiemu i Wielkiemu Księciu Litewskiemu Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Gdy doszły do niego pogłoski, że na lesistych terenach tryskają cudowne źródła, których woda szybciej goi rany, łagodzi choroby skóry i kości, król zlecił swemu lekarzowi zbadać wody mineralne w Druskiennikach. Jednak prawdziwym uzdrowiskiem miasto stało się dopiero w 1835 roku, po ogłoszeniu przez profesora Uniwersytetu Wileńskiego Ignacego Fonberg wyników badań wód mineralnych ze źródeł w Druskiennikach.
W XIX wieku za panowania carskiej Rosji Druskienniki szybko się rozwijały. Zostały tu wybudowane lecznice z wannami kąpielowymi, pijalnie wód mineralnych, otwarto Park Kultury Fizycznej i Klimatoterapii. A więc w tym czasie Druskienniki były dobrze znane zarówno w Rosji, jak też poza jej granicami.
Po Pierwszej Wojnie Światowej, która wstrzymała rozwój uzdrowiska, Druskienniki stały się polską prowincją i rozwój uzdrowiska ponownie ruszył.
W XX wieku miasto przeżyło wzloty i upadki. Uzdrowisko godnie przyjęło wyzwania życiowe, pomyślnie pojęło nowe zasady na rynku i umocniło się na liście najlepszych uzdrowisk na świecie.
Druskienniki też słyną ze swej kultury. Tutaj mieszkał i tworzył artysta oraz kompozytor M. K. Cziurlionis, rzeźbiarz modernista Jacques Lipchitz, nie jeden obraz namalował Vytautas Kazimieras Jonynas.

Druskienniki dzisiaj
Dzisiaj Druskienniki – to współczesne międzynarodowe uzdrowisko, które co roku odwiedza ponad 200 tysięcy turystów z całego świata. Gościnnie ich wita ponad 24 tysiące mieszkańców samorządu Druskiennik.
W tym mieście pomyślnie żyją się ze sobą wielowiekowe tradycje i współczesne technologie, a naturalne, podarowane przez przyrodę źródła lecznicze harmonijnie łączą się z innowacyjnymi rozwiązaniami.
Usługi zdrowotne i zdrowego odpoczynku są wzbogacone rozrywkami, których nie zabraknie w Druskiennikach dla miłośników różnego rodzaju atrakcji.
Jest to jedyne miasto w regionie, w którym jest możliwe połączenie zimowych i letnich atrakcji przez cały rok. Działa tutaj jeden z największych parków wodnych w Europie, w którym nigdy nie kończy się lato, a na drugiej stronie Niemna jest tworzona oaza zimowa – kompleks atrakcji zimowych „SNORAS Snow Arena“.
Jazda na nartach, którą będzie się można cieszyć nawet w najgorętszy dzień lata – to najnowsza rozrywka miasta, którą będą się mogli wybrać goście Druskiennik, preferujący zdrowy i aktywny wypoczynek.
W Druskiennikach działa 9 sanatoriów i jedna lecznica balneologiczna, które jednocześnie mogą przyjąć do 6000 osób. Sanatoria oferują nowoczesne technologie diagnostyczno-lecznicze, szeroki zakres procedur: masaż podwodny, bicze wodne, kąpiele mineralne, perełkowe, tlenowe, ziołowe i borowinowe. We wszystkich lecznicach są pływalnie, sauny, siłownie, salony urody. W mieście czynne jest centrum zdrowia, tryska 7 źródeł wody mineralnej.
Druskienniki stają się coraz popularniejszym miejscem seminariów, konferencji lub spotkań.

Zakwaterowanie
Druskienniki tym, którzy przyjechali wypocząć i zabawić się, oferują usługi 18 hotelów, 17 pensjonatów, a w okolicach miasta mieszczą się 24 zagrody agroturystyczne.
Usługi zakwaterowania oferuje również 9 działających w mieście sanatoriów oraz sektor prywatny. Turyści mogą też zatrzymać się w trzech kempingach, które są w mieście i jego okolicach.

Dojazd
Druskienniki – najbardziej na południe wysunięte miasto litewskie, znajdujące się nieopodal granicy z Polską i Białorusią. Odległość Druskiennik od największych miast litewskich – stolicy Wilna i miasta Kowna wynosi jedynie 130 kilometrów.
Do uzdrowiska nietrudno jest dotrzeć samochodem lub autobusem z jakiejkolwiek części Litwy. Rejsowe autobusy na dworzec autobusowy miasta przyjeżdżają nie tylko z litewskich miast, ale również i z Grodna (Białoruś), Kaliningradu (Rosja), Warszawy (Polska).

Druskienniki czekają na Ciebie!


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno