Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Miasta / Mariampol

Mariampol (47,7 tys. mieszkańców) to stolica Suwalszczyzny (Sudowii) - regionu etnograficznego (Litwy Zaniemeńskiej). Miasto leżące nad Szeszupą wyrosło z wioski Poszeszupie, która w źródłach historycznych pierwszy raz została wymieniona w 1667 r. W XVIII w. wieś kościelna wyrosła do rangi miasteczka handlowego o nazwie Starapol. Po zbudowaniu klasztoru miasteczko nazwano Mariampolem. 23 lutego 1792 r. Mariampol uzyskał prawa magdeburskie i stał się ważnym ośrodkiem handlowym tego regionu.
W końcu XIX w. Mariampol stał się ośrodkiem ruchu narodowościowego i oświaty Litwy Zaniemeńskiej.
Tutaj J. Basanavičius, V. Kudirka, K. Grinius i inni znani działacze propagowali idee odrodzenia niepodległości Litwy; kolporterzy rozpowszechniali zabronioną przez władze carskie prasę litewską. W 1918 r. po odzyskaniu przez Litwę niepodległości rozpoczął się intensywny rozwój miasta. Pomimo wielu zniszczeń w latach II wolny światowej – w 1941 r. Niemcy zniszczyli społeczność żydowską, sowieci wiele mieszczan zesłali na Sybir, a miasto przemianowano na Kapsukas, jednak najpiękniejsze budowle zachowały się. Sporą część zabytków architektury stanowią świątynie różnych wyznań w stylu klasycyzmu i historyzmu, budynki oświatowe, dworzec kolejowy i inne budowle z okresu międzywojennego.

Po ponownym odzyskaniu niepodległości przez Litwę miastu przywrócono dawną nazwę Mariampol. W mieście stoją pomniki poświęcone znanym mężom stanu, działaczom społecznym i kulturalnym – językoznawcy J. Jablonskisowi, pisarzowi V. Mykolaitisowi-Putinasowi i in. Mieszkańcy i goście miasta zachwyca bogactwo i piękno parków miejskich (Park Witolda Wielkiego, Park Poezji, Park Poszeszupia (w dolnie Szeszupy) oraz Park Zalewu Mariampolskiego). W okolicach miasta i na terenie powiatu znajduje się kilka wzgórz zamkowych i wiele innych historycznych miejsc, a Wisztyniecki Park Regionalny jest popularnym miejscem wypoczyku.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno