Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Miasta / Szawle

Szawle (130,0 tys. mieszkańców) to czwarte według liczby ludności miasto na północy kraju, którego historia biegnie od 22 września 1236 r. - zwycięskiej bitwy pod Szawlami. Przez wieki miasto było niszczone przez wojny, epidemie i pożary. Jedyny do dzisiaj zachowany zabytek architektury pamiętający dawne czasy to smukła renesansowa Katedra św. Piotra i Pawła; jej 70-metrowa z daleka widoczna wieża jest najbardziej wyraźnym akcentem panoramy Szawli. Na wieży zachował się unikalny zegar słoneczny. W drugiej połowie XVIII w. rozpoczęto przebudowę miasta według zasad architektury klasycystycznej. Z tego okresu zachowało się tylko kilka budynków. Miasto u skrzyżowania szos i linii kolejowych mocno cierpiało w okresie bitew i wojen.

Miasto odbudowane ze zniszczeń szczyci się artystycznymi akcentami ozdobionym bulwarem – pierwszą na Litwie główną ulicą dla pieszych. W 750-lecie zwycięstwa w bitwie pod Szawlami na przedmieściach Szawli urządzono Plac Zegara Słonecznego, ozdobiony dynamiczną i lśniąca rzeźbą Strzelca dłuta rzeźbiarza St. Kuzmy.

W 1923 r. w Szawlach powstało słynne Muzeum „Auszry“, obecnie z kilkoma interesującymi oddziałami – Muzeum Fotograficznym, Muzeum Rowerów i in. muzeami, kompleksową ekspozycją „Dwór prowincjonalny“ w pałacu Frenkela i in. Niektóre eksponaty ze zbiorów muzealnych wówczas były prezentowane na światowych wystawach w Paryżu i Nowym Jorku. Warto zwiedzić Stary Cmentarz Miejski, na którym spoczywają ludzie różnych wyznań, wybrać się na rozpoczynający się w mieście 5-kilometrowy szlak ekologiczny wokół jeziora Tałsza. Miłośnikom ostrzejszych wrażeń warto zwiedzić byłe sowieckie lotnisko wojskowe w Zokniai. Pod Szawlami leży Góra Krzyży - jedno z najbardziej znanych symboli katolickie Litwy, przyciągających rzesze pielgrzymów z całego świata. Krzyże na tym wzgórzu w kształcie siodła zaczęto stawiać po stłumieniu litewskiego powstania wyzwoleńczego w 1831 r. Ludzie krzyże stawiają tutaj prosząc o łaski lub w podziękowaniu za nie, z okazji ważnych wydarzeń w życiu osobistym i dla kraju. Na wzgórzu można oglądać najprzeróżniejsze krzyże: od najbardziej wyrazistych kompozycji rzeźbiarskich i ozdobionych koronkami z drewna do surowo ascetycznych krzyży; jedne sięgają 3-4 m, inne są wzrostu człowieka (takich ostatnio naliczono ponad 20 tys.), a ilość malutkich krzyżyków, które turyści pozostawiają w nadziei na spełnienie swoich marzeń, jest niezliczona. Góra Krzyży obecnie jest najczęściej odwiedzanym miejscem sakralnym na Litwie.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno