Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Miasta / Poniewież

Poniewież (116,3 tys. mieszkańców), leżący na brzegu Niewiaży, swój wiek liczy od 7 września 1503 r., kiedy to Wielki Książę Litewski Aleksander okoliczne ziemie podarował kościołowi, aby zwalczał wówczas wciąż jeszcze żywe pogaństwo.

Kilka stuleci rozwój miasta hamowały trwające wojny i szerzące się epidemie. Rozkwit miasta rozpoczął się dopiero w dosyć stabilnym pod względem gospodarczym i politycznym XIX w., kiedy nastąpiła niwelacja stanów, w mieście aktywnie działały litewski, polskie i żydowskie ruchy narodowościowe; rozwijał się system oświaty, rosła piśmienność. Na przełomie XIX i XX w. Poniewież na Litwie zajmował miejsce, które zachował do tej pory - był dużym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym regionu, zajmującym czwarte-piąte miejsce na Litwie.

Poniewież to miasto teatrów. Reżyser Juozas Miltinis – człowiek stulecia na Litwie – stworzył szeroko znany teatr dramatyczny, obecnie noszący jego imię. Nigdzie w Europie nie ma takiego Teatru Lalek na wozie, który zimą występuje w miastach, a latem z kolorowym wozem zaprzęgniętym w konie wyrusza na występy do wsi i miasteczek. Reżyser teatru Antanas Markuckis jest laureatem premii H. Ch. Andersena. Co roku na międzynarodowe sympozjum ceramiki do Poniewieża przybywają artyści z całego świata, a ich prace są wystawiane w Miejskiej Galerii Sztuki. Miasto upiększa wiele oryginalnych rzeźb, m. in. błędny rycerz Don Kichot, chociaż wiatraki w mieście stoją już bez skrzydeł.

Rzadkość techniki stanowi najdłuższa w Europie linia kolei wąskotorowej z Poniewieża do Onikszt, która w 1999 r. obchodziła stulecie. Wyprawa tą koleją to pełna przygód podróż do ubiegłego wieku.

Poniewież leży w połowie drogi między Wilnem a Rygą, Litwą a Łotwą, przy międzynarodowej magistrali Via Baltica.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno