Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Miasta / Kłajpeda

Kłajpeda (188,8 tys. mieszkańców) to najdalej na północy leżący niezamarzający i jedyny na Litwie port na Bałtyku. Kłajpeda od dawna była ważnym ośrodkiem handlowym: jeszcze w XIII w. przez Bałtyk tutaj przybywali kupcy z Północy i Zachodu. Kłajpeda została założona 1 sierpnia 1252 r., a w 1257 r. miastu nadano prawa lubeckie (miejskie).

Miasto portowe nawet swoją starą architekturą jest bliższe krajom północnym. Niektóre zachowane budynki Starówki wyróżniają się charakterystycznym stylem muru pruskiego, można także znaleźć elementy modernistyczne.

Kłajpeda propaguje piękne tradycje morskie: od 1934 r. w ostatni weekend lipca jest obchodzone Święto Morza, na którym występuje wiele zespołów artystycznych, odbywają się jarmarki rzemieślnicze. Na święto zjeżdżają się nie tylko Litwini, ale także goście z innych krajów. Ekspozycje poświęcone przyrodzie morskiej i historii nawigacji urządzono w XIX-wiecznej twierdzy na Kopgalis. W tych unikalnych zabudowaniach także mieści się bogate Muzeum Morskie – Akwarium. W delfinarium codziennie odbywają się pokazy tresury delfinów i uchatek kalifornijskich. Inna ciekawa działalność muzeum to terapia z delfinami dla niepełnosprawnych dzieci.

Historię tego regionu prezentuje Muzeum Małej Litwy oraz Muzeum Zamkowe; wartościowe zbiory obrazów znajdują się w Galerii im. Pranasa Domšaitisa, ciekawe są także zbiory Muzeum Zegarów oraz Muzeum Kowalstwa. W Parku Rzeźby Współczesnej w Kłajpedzie można obejrzeć wiele oryginalnych dzieł najlepszych rzeźbiarzy litewskich. Z wieży Starej Poczty w weekendy w południe rozbrzmiewa koncert muzyki dzwonów wieżowych. Życie muzyczne na wybrzeżu jest niezwykle intensywne latem: tutaj odbywa kilka festiwali muzyki poważnej i rozrywkowej, koncerty; prawdziwym świętem dla melomanów jest międzynarodowy festiwal jazzowy na Zamku na początku czerwca, na który co roku zapraszane są coraz to nowe gwiazdy światowej rangi. Najbardziej znany zespół artystyczny z Kłajpedy to zespół tańców sportowych „Žuvėdra“ – wielokrotny mistrz Europy i świata.

Kłajpeda to także miejscowość wypoczynkowa. Tutaj jak i na całym litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego znajdują się piękne plaże; nieopodal miasta na północ znajduje się Regionalny Park Nadmorski, zachwycający pięknym krajobrazem i charakterystyczną przyrodą. Miasto posiada rozwiniętą sieć usług hotelowych i rozrywkowych. Na żeglarzy czekają dwa jachtkluby , jeden z nich znajduje się w samym centrum Kłajpedy obok terminalu statków wycieczkowych. Miasto portowe znajduje się na trasie statków wycieczkowych pływających Morzu Bałtyckim. Pod Kłajpedą z jednej strony leży Połąga – największa na Litwie miejscowość wypoczynkowa, a z drugiej strony niezwykły zakątek przyrody – Mierzeja Kurońska.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno