Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Miasta / Kowno

Kowno (364,1 tys. mieszkańców) to drugie według wielkości miasto na Litwie u zbiegu Niemna i Wilii. Początek miasta to pierwsza na Litwie murowana twierdza z XIII w., wówczas także największa twierdza obronna. W 1408 r. miastu nadano prawa magdeburskie. Od tej pory Kowno zaczęło szybko rozwijać się, rosła jego rola jako ośrodka handlu z Europą Zachodnią oraz portu. W XVI w. Kowno stało się jednym z najlepiej ukształtowanych miast w Wielkim Księstwie Litewskim.

W latach 1920-1940 Kowno było tymczasową stolicą Litwy. Bez wątpienia wywarło to pozytywny wpływ na rozwój miasta. W tym okresie ukształtowała się Aleja Wolności - jedyny w Europie bulwar dla niepalących.

Miasto szczyci się zwartą, dobrze zachowaną i zadbaną Starówką z wieloma wartościowymi zabytkami kultury i architektury: Zamek, gotycki Dom Pioruna, Kościół Witolda Wielkiego i Kościół św. Gertrudy, Ratusz Miejski „Biały Łabędź“ i wiele in. W mieście znajduje się zabytek techniki – kolejka linowa sprzed 70 lat. Jedną z kolejek można wjechać na wzgórze Aleksotas, skąd podobnie jak z Kościoła Zmartwychwstania otwiera się wspaniała panorama Kowna.

Nad Zalewem Kowieńskim stoi europejskie arcydzieło dojrzałego baroku na Litwie klasztor w Pożojślu, w którym co roku latem odbywają się międzynarodowe festiwale muzyki klasycznej. Życie kulturalne i rozrywkowe w mieście jest niezwykle intensywne: tutaj działa kilka teatrów: dramatyczny, lalek, pantonimy, tańca, a Teatr Muzyczny jest organizatorem corocznego wspaniałego Festiwalu Operetkowego na Zamku Kowieńskim. Coroczna emocjonalna fiesta muzyki to międzynarodowy festiwal Kaunas Jazz. Niepowtarzalny akcent festiwalu to jazz dzwonów (carillon jazz), jazz z tematyką żydowską w synagodze i in.

W Kownie istnieje wiele muzeów. W Muzeum im. M. K. Čiurlionisa są eksponowane prace tego geniusza sztuki litewskiej, stawianego obok M. Chagalla, W. Kandinskiego, K. Malewicza. W Galerii im. M. Žilinskasa można obejrzeć wiele dzieł zachodnich sztuk plastycznych z ostatnich kilku stuleci. Wesołych wrażeń dostarczy jedyne na świecie „Czarcie muzeum“ z ponad 3000 diabłów. W Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego można zapoznać się z historią Litwy. Obok muzeum stoi piękny symboliczny Pomnik Wolności oraz płonie wieczny ogień ku pamięci poległych za wolność.

Zupełnie inne jest muzeum w IX Forcie. Jest część twierdzy z okresu zaborów carskich, w której w okresie międzywojennym mieściło się więzienie, a w okresie okupacji hitlerowskiej znajdował się obóz śmierci.
Kowno to także miasto studentów i sportowców: tutaj znajduje się 5 uczelni; tutaj ćwiczy słynna drużyna koszykówki „Žalgiris“ z Arvydasem Sabonisem.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno