Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / Miasta / Wilno

Wilno na Facebooku

Obecnie Wilno jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie Wschodniej. Turystów przyciąga do Wilna nie tylko wyjątkowa architektura, ale i bogactwo propozycji kulturalnych i rozrywek. Odbywają się tu przeróżne imprezy okolicznościowe, polityczne i kulturalne. Stolica Litwy jest obecna na międzynarodowych targach turystycznych, współpracuje z wieloma innymi miastami stołecznymi w Europie. W 2009 roku Wilno – jako pierwsze spośród miast w krajach „młodej Unii Europejskiej” – było Europejską Stolicą Kultury, dzieliło ten zaszczytny tytuł z austriackim miastem Linz.

Wilno jest najważniejszym miastem na Litwie – stolicą Republiki Litewskiej, centrum administracyjnym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby Prezydenta, Sejmu, Rządu, Sądu Najwyższego, a także placówki dyplomatyczne, oświatowe, kulturalne, naukowe, zakłady lecznicze i banki.

Wilno jest też największym miastem na Litwie – mieszka tu niemal 1/7 całej populacji kraju. Zgodnie z danymi z 2006 roku stolica ma około 553.553 mieszkańców (co stanowi około 17% wszystkich mieszkańców Litwy). Wśród nich jest 57,8% Litwinów, 18,7% Polaków, 14% Rosjan, 4% Białorusinów, 0,5% Żydów; pozostałe 0,5% to przedstawiciele innych narodowości.

Powierzchnia Wilna wynosi około 400 km kw., z czego 20,2% to tereny zabudowane, 43,9% – tereny zielone, 2,1% – tereny wodne. Historyczne centrum miasta – Starówka – zajmuje 360 ha i należy do największych w Europie Wschodniej. Ze względu na swój unikalny charakter wileńska Starówka w 1994 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsza część miasta rozrastała się w dolinach dwóch rzek – Wilii i Wilenki (Vilnia i Neris), na skrzyżowaniu traktów handlowych, przy brodzie, którego niegdyś strzegły wileńskie zamki.

Wilno zawsze było gościnne, otwarte i tolerancyjne miasto. Z biegiem lat w wyznaniowy pejzaż miasta wrosły trzy wyznania: pogaństwo, prawosławie i katolicyzm. Dostrzegł to już w XIV stuleciu wielki książę litewski Giedymin: ten władca ostatniego pogańskiego państwa w Europie w listach kierowanych do krajów europejskich pisał, że w Wilnie oddaje się cześć jednemu Bogu, ale każdy czyni to zgodnie ze swymi obyczajami, że stoją tu już kościoły katolickie i prawosławne cerkwie. Z czasem w Wilnie osiedlili się i pobudowali tu swoje domy modlitwy Muzułmanie, Tatarzy, Karaimi oraz Żydzi.

To wielonarodowe, wielowyznaniowe i wielokulturowe miasto zawsze przyciągało i zachwycało architektoniczną różnorodnością. Ruiny zamków, plątanina wąskich uliczek, kościoły z czerwonej cegły o smukłych wieżyczkach, piwnice kamienic... To wszystko przypomina o gotyckiej przeszłości miasta. Ale oto już w XVI wieku styl gotycki przeplata się z renesansowym, a w XVII–XVIII wieku zwycięża barok.

Kimkolwiek jesteś – biznesmenem, który przyjechał tu w interesach, turystą na wczasach czy wędrowcem przybyłym w poszukiwaniu nowych wrażeń – wystarczy ledwie kilka dni, byś pokochał to miasto. W Wilnie warto zostać na dłużej, jednak jeśli nawet przyjedziesz tylko na weekend, nie zabraknie ci wrażeń. Wielbiciele teatru i opery, miłośnicy żywych imprez w klubach i ulicznych, osoby zainteresowane urbanistyką oraz ci, którzy wolą naturę – wszyscy znajdą tu coś bliskiego sercu.

Zobacz noclegi w Wilnie


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno