Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / UNESCO
Południk Struvego
13:30, 24.05.2011

Południk Struvego jest obiektem szczególnym, aktualnie przebiega on przez 10 państw: Norwegię, Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię.
Południk Struvego, który powstał w l. 1816-1852, jest jedną z najbardziej zachwycających prób zbadania i określenia wielkości i kształtu Ziemi. Był to wówczas najbardziej dokładnie wymierzony i najdłuższy łuk południka – ustalono, że jego długość sięga 2 820 km (linia, biegnąca w kierunku północnego południa, prawie pokrywa się z granicą Europy Zachodniej i Wschodniej).
Z wyników pomiaru tego łuku korzystano przy obliczaniu i udokładnianiu parametrów elipsoidy Ziemi.
Gdyby Ziemia była kulista, odcinki łuków południków na powierzchni Ziemi przy równiku i biegunami mieliby jednakową długość. Jednakże Isaac Newton już w roku 1687 udowodnił, że Ziemia jest bardziej płaska przy biegunach niż na równiku.
Astronom, profesor Uniwersytetu w Tartu Friedrich George Wilhelm Struve (1793-1864), korzystał z tej teorii Newtona w celu określenia kształtu i wielkości Ziemi. Południk Struvego składa się z 265 głównych punktów pomiarowych, tworzących 258 trójkątów triangulacyjnych oraz 60 punktów dodatkowych.
W 2005 roku Południk Struvego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na terytorium Litwy znajduje się 3 z 18 punktów łuku: 1 w rejonie rakiskim i 2 w rejonie wileńskim (w starostwie niemeńczyńskim i niemieskim). Punkty te są oznakowane słupami pamiątkowymi i symbolem UNESCO.

Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno