Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Przewodnik po Litwie / UNESCO
Mierzeja Kurońska
13:25, 24.05.2011

Mierzeja Kurońska to szczególny twór człowieka i przyrody, w 2000 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To półwysep o długości 98 km i szerokości 0,4-4 km na terytorium dwóch państw – Republiki Litewskiej i Federacji Rosyjskiej (obwodu kaliningradzkiego). Po stronie litewskiej leży 50-kilometrowy północny odcinek półwyspu.

w XV w. Mierzeję Kurońską pokrywał zielony całun lasów. Jednak gdy bezlitośnie wycięto lasy, ruszyły przez wiatr niesione piaski. Przemieszczały się one w poprzek półwyspu, w kierunku Zalewu Kurońskiego, i zasypały aż kilka wiosek rybackich. Przed kilku stuleciami mieszkańcom Mierzei potrzebna była zaradność i ogromna cierpliwość, aby powstrzymać żywioł piasku. Pierwszy w 1825 r. zalesiania wydm na Mierzei Kurońskiej podjął się Georg Dawid Kuwert, ówczesny naczelnik poczty. Kilka pokoleń ludzi ukształtowało ochronny grzbiet przybrzeżnych wydm, a przez nich posadzony las poskromił postępujące piaski. Umocnienia i zalesienie przybrzeżnych wydm na taką skalę są jedyne na świecie. Proces ochrony kruchych wydm i przyrody trwa nadal.

Najbardziej imponujące widoki Mierzei Kurońskiej otwierają się w okolicach Nidy – głównego ośrodka miasta Nieryngi (Neringa), obejmującego litewską część Mierzei Kurońskiej. Tutaj wydmy obsadzone lasem stykają się z pustkowiem wędrujących piasków. Biel wędrujących wydm, z jednej strony obmywanych przez Bałtyk, a z drugiej strony przez Zalew, podkreśla zieleń boru sosnowego, a całość wygląda jak doskonały obraz przyrody. Majestatyczne widoki rozległych przestrzeni, przemienna muzyka wiatrów i morza stwarza szczególną aurę Mierzei Kurońskiej. Mrocznym pięknem urzekają Szare (Martwe) Wydmy rozpościerające się między Nidą a Juodkrante. Fascynująca jest architektura wszystkich czterech osad Nieryngi (Nidy, Prejły (Preila), Pierwałki (Pervalka) i Juodkrante) – etnograficzne osady rybackie z niebieskimi okiennicami, współczesne stylizowane cottage, stare wille w Juodkrante, ozdobione drewnianymi „koronkami“. W majestat przyrody harmonijnie wpisuje się także nowa architektura – hotele i domy wypoczynkowe wśród borów sosnowych. Ryby wędzone według dawnych przepisów rybaków kurońskich to prawdziwy rarytas dla smakoszy. Nierynga to wspaniałe miejsce dla lubiących spokój i aktywny wypoczynek. Trasy rowerowe łączą wszystkie osady, a Nida to raj dla amatorów żeglarstwa, windsurfingu, latawców i paralotni. Narodowy Park Mierzei Kurońskiej swoim swoistym żywiołem przyrody i harmonią barw urzeka o każdej porze roku. Mierzeja Kurońska to jedno z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych krajobrazów w Europie. Szczególnym darem tej ziemi są kruszynki bursztynu wyrzucane na brzeg przez burzliwy Bałtyk.

Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno